• BIST 108.277
  • Altın 151,616
  • Dolar 3,6780
  • Euro 4,3348
  • Ağrı 17 °C

Ağrı Hür Dava Partisi İl Teşkilatı, tespit ettikleri sorunlar

Ağrı Hür Dava Partisi İl Teşkilatı, tespit ettikleri sorunlar
Ağrı Hür Dava Partisi il teşkilatı oluşturduğu esnaf ziyaret ekiplerinin il merkezimizde yapmış oldukları 1200 esnaf ziyareti neticesinde Ağrı ilimizle ilgili tespit ettikleri mevcut olan sorunlar.

Ağrı Hür Dava Partisi İl Teşkilatı, tespit ettikleri mevcut olan sorunlar

Ağrı Hür Dava Partisi il teşkilatımızın oluşturduğu esnaf ziyaret ekiplerinin il merkezimizde yapmış oldukları 1200 esnaf ziyareti neticesinde ağrı ilimizle ilgili tespit ettikleri mevcut olan sorunlar:

Ağrı ilimizde saymakla bitiremeyeceğimiz sorunların mevcut olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunlardan tabiri caiz ise kronikleşmiş olanlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Alt yapı sorunu: ağrı ilimizin öncelikli olan sorunlarından alt yapı sorunu yıllarca giderilememiştir. Yer altı yapılanmasına başlanmadan yapılacak olan yol yapımı,kanalizasyon,yer altı şebeke işlemleri vs. İle ilgili yapılacak olan çalışmalar, emek ve harcamalar boşa gitmiş olur.

İlgililerin bir an önce alt yapı çalışmalarına başlayarak daha sonraki yıllarda ihtiyaca cevap verebilecek bir alt yapı dizaynı gerekmektedir.

2. Temizlik ve çevre sorunu:  yerel idarecilerin belediyecilik anlayışından uzak bir hizmet sergilediklerinden dolayı ilimizde çevre temizliğinin düzenli bir şekilde yapılmayışı beraberinde bire çok sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. İlimizde yeterli dercede donanımlı sağlık kurumlarının ve kalifiyeli sağlık personelinin olmamasından dolayı vatandaşın bu noktadaki sorun ve sıkıntılarının giderilmemesi başlı başına bir sorun haline gelmiştir.bu noktada yerel idarecilerin şehrimizi daha yaşanılabilir bir şehir haline getirebilmeleri için temiz,planlı,ilimizin alt yapısına uygun bir çevre düzeniyle vatandaşın daha iyi şartlar altında hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli maddi ve manevi desteği en kısa zamanda halka sunmalıdır.

3. Şehir içi tarfik sorunu: ilimizde trafik sorunu had safhaya ulaşmıştır. Cadde ve sokaklara uygunsuz bir şekilde park edilen araçlardan dolayı vatandaşlarımız günlük hayatlarını sürdürürken bu engellerden dolayı ciddi sıkıntılar yaşıyorlar.ilgililer bu sorun ve sıkıntıları gözardı etmeden il merkezinde alternatif yol güzergahları belirleyip trafiği rahatlatacak yeni otopark alanları oluşturarark halkın bu sorununu bir an önce çözüp vatandaşı rahatlatmalıdırlar.

4. Sağlık sorunu: ağrı ilimizde özellikle sağlık sorunları içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir.branşlarında uzman doktor sayısı yetersiz olduğundan dolayı halkımızın sağlık sorunları giderilemiyor.hakeza cihazların da yetersiz olması nedeniyle röntgen,mr,tomografi vs çekimleri için aylar sonrasına randevu verilmektedir.bu cihaz sorunu da halkımızın sağlıkla ilgili problemlerinin giderilmemesinde büyük etkendir.ayriyeten ağrı devlet hastanemizin kapasite olarak küçük ve yetersiz olmasından dolayı, hasta ve yakınları hastane içinde izdiham yaşamaktadırlar. Bu sorunlardan dolayı halkımıza gerekli olan teşhis ve tedavi işlemleri yetersiz kalmaktadır.ciddi bir sorun haline gelen ilimizdeki sağlık sorunları sağlık kurum ve kuruluşlarını araç ve gereçlerinin yetersizliği bugüne kadar halkımıza tarifi imkansız acı ve sıkıntılar yaşatmıştır.bu sorun ve sıkıntıların azami dereceye indirilmesi için altta belirtmiş olduğumuz hususlara bir an önce çözüm getirilmelidir.

1. İlimize atanan doktorların ilimizde kalabilmeleri için devletin yaptırım gücünü kullanması gerekir

2. Nüfusu resmi rakamlara göre 750.000’e yakın olan ilimize şehir hastanesinin açılması lazım(ilimizin nüfusundan daha az olan illere şehir hastaneleri açılmıştır.örnek olarak ısparta ve yozgatı gösterebiliriz.)

3. Sağlık kurumlarındaki idarecilerin bu alanda gerkli bilgi ve donanıma sahip,ehliyet ve liyakat sahibi idareciler olmalıdır.

4. Sağlık kurumlarının temizlik,yemek,güvenlik işlerini yapan şirketlerin daha deneyimli firmalar olup ,bu firmaları denetleyen idarecilerin vicdan sahibi idareciler olması gerekir.

5. İlimizde yapımı devam eden sağlık binalarının bir an önce bitirilip hizmete geçmesi gerekir.

6. Park ve bahçe sorunu:yine ağrı ilimizde ailece rahat ve huzurlu bir şekilde gidip oturabileceğimiz park ve bahçelerin olmaması.ağrı merkez ve mahallelerine konum itibariyle müsait olan yerlere park ve bahçelerin tesis edilmesi ve açılacak olan park ve bahçelerde halkımıza huzur ortamının sağlanarak güvenli ortam temin edilmeli.açılacak olan park ve bahçelerde gayri ahlaki tutum ve davranışların sergilenmemesi ve uyuşturucu madde kullanarak halkımızı rahatsız eden şahıslara karşı güvenliğin sağlanarak gerekli olan huzur sağlanmalıdır.

7. Bilgilendirme eğitimi:günümüz sanal dünyasında ve teknolojinin geliştiği bu çağda halkımızı ve özellikle gençlerimizi inanç,örf ve adet,gelenklerinden soyutlayıp asimile ederek bu değerlerinden uzaklaştırıp değerlerinden yoksun hale getirilmek istenmektedir.özellikle bu gençlerimizi ifsat etmek için her türlü hile ve entrikaya başvuran iç ve dış düşmanlara karşı ilgili makam ve merciler belli zamanlarda periyodik şekilde gençlerimize ve halkımıza yönelik kötü alışkanlıklardan ve ahlaki yozlaşmadan koruyup kurtarmak için fayda ve yarar sağlayacak çok yönlü ve içerikli eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenlenmelidir.ayrıca gençlerimizi madde bağımlılığından kurtarmak için gerekli sağlık ve terapi merkezlerinin açılmasını ilgili makamlardan bekliyoruz.

8. İşsizlik:ağrı ilimiz de dahil olmak üzere doğu ve güneydoğu anafdolu bölgesinde ayrı bir yara olan işsizlik sorunu mevcuttur.bu sorundan dolayı nice aileler yıkılmış,genç evlatlarımız heder olmuştur.çünkü doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerimizde üretime dönük iş yerleri,kazanç sağlayacak çalışma alanları ve batı illerini aratmayacak tarzda işçi istihdam alanlarının olmayışı nedeniyle ,ekmek parası ve aile maişetinin temini için tüm zorluk ve meşakkatlere katlanarak batı illerimize çalışmaya gidilmektedir.bu sorundan dolayı batı illerimize de ailelerin göç olayı gün geçtikçe artış kaydetmektedir.son bir kaç yıl içinde 20.000’e yakın hemşehrimiz ilimizden batıya göç etmiştir.ağrı ilimize üretime dönük geniş kapasiteli fabrikalar açılarak büyük ölçüde işçi istihdamı sağlanmalıdır.devlet tarafından işyeri sahiplerine de fazisiz ve geri ödemesiz hibe şeklinde büyük montanlı tesis ve işletme kredileri verilmelidir.bu gibi imkanlar sağlanırsa halkımızın göç ve işsizliğinin önüne geçilmiş olur. 2016 sonu itibari ile hüda par olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde, iş ve işçi bulma kurumu verilerine dayanarak ağrı ilimizde 60.000’e yakın işsiz vatandaşımız

Vardır. Bunlardan 17.000’i iş takibine devam ederken ne yazık ki, 40.000 vatandaşımızın ise pasif duruma düştüğü,yani iş bulamadığı için iş takibinden vazgeçildiği görülmüştür.ilgili mercilerce ağrı ilimize faydalı yatırımlar yaparak işçi istihdamı sağlanıp işsizlik asgariye düşürülmelidir. Bu faliyetlere devam edildikçe kısa sürede ağrı ilimiz iş açısından rahatlamış olacaktır.bu sorunun çok acilen ele alınıp gerekli tedbirler alındığında göç ve batıya çalışma seferberliğinin durdurulması için ilgililer aktif bir şekilde harekete geçerek bu soruna çare bulmalıdırlar.

9. İmar durumu:ağrı ilimizde ilk sırada değindiğimiz alt yapı sorunuyla bağlantılı olarak imar sorunu da önem arz etmektedir.ilimizin alt yapı sorunu bittikten sonra işin ehli olan sağlam ve dürüst şahsiyetlerin başa getirelerek çekinmeden ve menfaat gözetmeden şehrimizin imar planına uygun şekilde yapılanmasının hızlandırılarak güzel ve temiz il görünümüne kavuşturulması sağlanmalıdır.

agri-hur-dava-partisi-il-teskilati.jpg

  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu içeriğe henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Eklenenler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com