• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • Ağrı -3 °C

Ateşli Ve Bulaşıcı Tifo Hastalığı

Esin AYDIN

Ateşli Ve Bulaşıcı Tifo Hastalığı

Tifo, günümüzde de önemini koruyan ateşli ve bulaşıcı hastalıklardan biridir; ama antibiyotikler ve çağdaş sağlık hizmetlerindeki gelişmelerle kontrol altına alınması konusunda büyük ilerlemeler sağlanmıştır.

Ateşli ve bulaşıcı hastalıklardan tifo ile tifus, yüzyıllardır bilinmektedir. Ama geçen yüzyılın ortalarına kadar bu iki hastalık arasında ayrım yapılmamış ve ikisine birden "tifüs" denilmiştir. Oysa iki hastalığın etkileri oldukça farklıdır ve tifo, özellikle bağırsakları etkilediği için, zamanla ayrı bir hastalık olarak kabul edilmiştir.

 Tifoya, su ve besinlerle yayılan ve bu nedenle besin zehirlenmesine yol açan, salmonella cinsi bakterilerden biri neden olur. Tifoya neden olan mikrop yalnızca insanlarda genel bir hastalığa neden olacak biçimde gelişir. Bu mikrop insan dışkısıyla taşınır.

Tifo bulaşmış bazı kişiler dışkı yoluyla mikrop çıkarırken, hiçbir belirli göstermez ve oldukça sağlıklı olurlar. Eskiden su ve besinlere insan dışkısının bulaşması nedeniyle tifo çok yaygındır. Temizlik ve sağlık hizmet konularındaki çağdaş yöntemler, hastalığın büyük ölçüde önlenmesini sağladı.

Tifonun insanlara bulaşmasındaki bir başka etken, mikrobun tatlı suda yaşabilmesidir; ciddi salgınların çoğu su kaynaklıdır. Ancak organizmaların yaşamlarını uzun zaman sürdürebilmeleri için suda, beslenmelerini sağlayacak organik maddelerin bulunması gerekir. Dolayısıyla su depolarını temiz tutmak bile mikrop sayısını azaltır. Tifo virüsü, deniz suyunda uzun süre yaşayamaz, bu nedenle plajlardan tifo alma tehlikesi pek yoktur. Ancak yine de lağım sularını denize akıtmamak gerekir. Lağım suyunun karıştığı bölgedeki deniz ürünleri deniz ürünleri ve kabuklu deniz hayvanları tifoya neden olabilir.

 Tifo rahatsızlığına kloramfenikol adı verilen antibiyotiği başarılı sonuçlar vermektedir. Bu ilaçla, tedaviye başlandıktan beş gün sonra hastalık sona erer. Ne var ki ilacın kemik iliğinin işlevlerinin azalmasına neden olan bir yan etkisi vardır. Son yıllarda daha yeni bir ilaç olan septrin de kullanılmaya başlanmıştır. Septrin'in etkisi kloromfenikole yakındır ve benzeri yan etkileri yoktur. 

Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Son Yazılar
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com