• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Ağrı 3 °C

Çürüyen Patnos

Dost Yüz

Patnos kimlere kaldın bahtı kara. Bir zamanlar herkesin herkese selam verdiği, herkesin herkese güvendiği; dağlarında rengârenk çiçeklerin açtığı ey güzel Patnos’um ne çabuk selamı keser, insan dolandırmayı bir meziyet sayar, dağlarında rengarenk çiçekler yerine her ulustan terörist besler hale geldin? Zorbanın adalet dağıttığı, mazlumun susturulduğu, bilenin sustuğu Patnos’um nen kaldı?

Ne siyasetin siyaset, ne derneklerin dernek, ne çalışanın dürüst? Hangi yaftayı yapıştırsam üzerine yapışıp kalıyor. Artık adının masumiyeti de kalmadı. Yükünü tutan arkasına bakmadan kaçıyor, kazancını ele yatırıyor, seçimden seçime gelip son model arabalarıyla caka satıyor.

Bir zamanlar insan ruhunu yaşatan bedenin, şimdilerde sosyal medyada bir fotoğrafın içinde nostalji olmaktan öteye geçemez oldu. Kurani bir ceza mı, hak ettiğimizi mi çekiyoruz?

Sahte imamların sahte derneklerle devletin halka sunduğu ödenekleri har vurup harman savurdukları,bu da yetmezmiş gibi arkalarına aldıkları güçle mülki amirlerin kapılarını tekmelerle açar şimdilerin FETÖ’sünü temel atışını andırır oldular. Bu ayıbı, bu ihaneti daha ne kadar taşıyacaksın Patnos?

Gelelim şu günlerde halkın diline pelesenk olan Patnos’umuzun belediyecilik anlayışına. Hani derler ya ağzı olan konuşuyor. Konuşan daha doğrusu ağzı niyetli, ruhu küflenmiş, sığ düşünceli herkes,yapılan çalışmaların önünü-arkasını bilmeden hakaretle, küfürleyol ve altyapı çalışmalarına eleştiri kusuyor.Onlara bir çift sözüm olacak: Daha iyisi yapılmak üzere bozulan yolları, altyapıyı eleştirmeden önce sağınıza, solunuza sonra da aynada kendinize bakın. Her seçim dönemi kaç defa bukalemun gibi saf değiştirdiniz, kendinize kalıbının adamı dedirttiniz. Niyetli olduğumuz rahmet ayında hakaret ve iftira yerine yapıcı olmak, sonra aksaklıklar için varsa bir fikriniz medeni bir tavırla herkese kapısı açık olan başkana gitmek onunla düşüncelerinizi paylaşmak daha yapıcı olmaz mı?Liyakati, fikri, vizyonu olmayanların yapacağı tek şey iftira, dedikodu ve şikâyettir. “Siz hiç akletmez misiniz ?” ayetine inanmış Müslümana  cehalet yakışmaz.

Belediyenin borcu varmış!Borcu olmayan belediye mi var? İş yapılıyor ki borcu var. Borcun olmamasını istiyorsanız, önceki dönemlerde oyunuzu işe adam sokmak, personel sayısını şişirerek satmasaydınız. Belediye personel giderleri modern ülkelerin iki katı olunca hizmet aksıyor, borç artıyor elbette. Hele hele bir dönem önce talandan mal kaçırırcasına sendikalarla yapılan anlaşma gereği 7 bin liraya varan maaşlar belediye bütçesini neredeyse sıfırlıyor. Bugünlerde ahkâm kesenler bakalım çalışmalar bitince hangi kapıdan bir koltuk altına sığınacak? Siz önce gidin su borcunuzu, çöp ve emlak verginizi ödeyin.

Bir eleştiri de bazı devlet kurumlarına yapalım. Devlet hiçbir dönemde olmadığı kadar kurumlara ödenek gönderiyor. Bu kurumların bazıları maalesef yerli esnaf yerine 3-5 kuruş ucuz diye internetten veya dış firmalardan alışveriş yaparak devlet-esnaf ilişkisine zarar veriyor. O ödenekler yerele harcansın diye gönderiliyor. Vatandaşını devletine karşı küstürmeye kimsenin hakkı olmamalı. Hükümet 3-5 kuruş tasarruf etme yerine her bölgenin kendi içinde bir ekonomik döngüsünden yana bir anlayıştadır. Yapılan tüm hamleler bunu gösteriyorken bunu idrak edemeyen kurum amirlerimiz var.

Şuna değinmeden geçmek haksızlık olur: Ekrem Çelebi gerçeği. Her iyi şeyi harcadığın gibi cumhuriyet tarihinin en değerli vekilini de harcadın Patnos. Rantçılara, boynu kalınlara, ihalecilere yol vermediği için. Şu aralar Patnos’un çürüyen zihniyetine inat yükselen her yapı onun eseri. Onu en kısa zamanda aramızda görmek dersini sanırım bu halk almıştır.

Uzlaşı kültürüne, istişareye inanan biri olarak her değer bizimdir. Belediye de bizimdir, Sayın Ekrem Çelebi de bizimdir. En kısa zamanda bize düşen görev ayrıştırmak değil, hizmet makamına talip bu değerli insanları bir araya getirmek Patnos’la bütünleştirmektir. Bize birinden yana olmak değil, bütünleştirmek, bir araya getirmek yakışır.

Düşünsenize Patnos Haber'in anketinde sormuş olduğu Patnos’un en büyük sorunu nedir sorusuna %2.75 eğitim diyen bir ilçede yaşıyoruz. Albert Einstein: “Bir ülkenin geleceği,o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.” boşuna mı demiş.

Patnos’un özlenen saygıdeğer, köklü, soylu, vatansever, yardımsever ailelerine selam olsun!

Bu yazı toplam 427 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com