• BIST 105.964
 • Altın 162,960
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364
 • Ağrı -4 °C

Harezminin Hayatı Kısaca

Harezminin Hayatı Kısaca
Harezminin Hayatı Kısaca IX yy da yaşamış olan ünlü matematik, coğrafya ve astronomi alimi Harezminin hayatını kısaca sizler için araştırdık. 780 yılında Harezmide doğan ünlü alim dönemin bilgi merkezi ve şehri olan Bağdat’a ilim öğrenmek için gider.

Harezminin Hayatı Kısaca

IX yy da yaşamış olan ünlü matematik, coğrafya ve astronomi alimi Harezminin hayatını kısaca sizler için araştırdık. 780 yılında Harezmide doğan ünlü alim dönemin bilgi merkezi ve şehri olan Bağdat’a ilim öğrenmek için gider. Bağdatta bulunan Bilim Akademisi Darülhikme’de görev alan Harezmi matematik, coğrafya ve astronomi dallarında çalışmalar yapmıştır.

Harezminin buluşları ise birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla tek bilinmeyenli denklemleri ise cebirsel ve geometrik metodlarla çözmenin yollarını buldu. Harezminin en büyük özelliği ise Matematik’te ilk kez sıfırı kullanan birisidir.

Harezminin eserleri ve kısaca hayatı

Matematik alanına Cebir kavramını sokan Harezmi ilgi duyduğu matematik, coğrafya ve astronomi dallarında birçok eser yazdı. Harezminin iki önemli eseri ise şunlardır;

-Kitâbu Sûreti’l-Arz: Bu kitabında yeryüzünün çapına ait yaptığı çalışmaları anlatmıştır. Kitap için yaptığı incelemerde ve kitabında Nil nehrinin kaynağını açıklamıştır.

-Zîcü’l-Harezmî: Bu eserinde ise güneş ve ay tutulmalarına dair incelemelerini paylaşmıştır.

-Kitabûl Tarih: Tarihi gelişmeleri bu eserinde anlatmıştır.

-Kitab surat al-arz: Coğrafi incelemeleri bu eserde toplanmıştır.

-Kitab’ul Ruhname: Astronomik incelemelerde bulunmuştur. 

 • Yorumlar 2
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
  İlgili İçerikler
  Diğer Eklenenler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com