• BIST 106.239
  • Altın 161,321
  • Dolar 3,8713
  • Euro 4,5671
  • Ağrı -3 °C

İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Kompozisyon

İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Kompozisyon
Bu sayfada iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız. İğneyi Kendine Çuvaldızı Başkasına Batır Kompozisyon ödevi..

Çuvaldız büyüktür ama ucu eğridir. İğne küçüktür ama ucu sivridir. Bu gerçeklikten yola çıkarak herhangi bir konuda herhangi bir şey yapmadan önce sağlıklı düşünmek, ölçmek, tartmakla başkasına zararı dokunacak bir şeyi yapmadan önce iyi düşünmek anlamında kullanılan bir sözdür.

İnsanlar hayatları boyunca birçok karar alırlar. Kararların alınmasında tecrübeler son derece etkilidir. Yapılan yanlışlar da insanları tecrübeli hale getirir. Böylece insanlar bir şey yaparken iki kere düşün bir kere söyle diye bir prensip geliştirmişlerdir. Bunun gibi çok örnek vardır. Bu örneklerden yola çıkarak bu atasözü de insanlara nasihat eden bir sözdür.

Toplumda sosyal bir varlık olarak hayatını devam ettiren insan, birçok insana ihtiyaç duyar. Sosyal ilişkiler geliştirir. En başında evlenir, aile kurar, dostluklar kurar, arkadaşlar edinir, akrabalar edinir,  yeni insanlar tanır.

Sosyal alan içinde hayatını başkalarıyla paylaşmak zorunda kalan insanın aldığı kararlar, düşündükleri, yaptıkları da bu sosyal alanda etkisini gösterir. İnsanlarla bir arada yaşamak insanlara saygı duymakla mümkündür.

Bu nedenlerle bir karar alırken başkasının özgürlük alanına zarar verip vermediğine, başkasına maddi ve manevi zarar verip vermediğine bakmak için, düşünerek hareket etmek gerekir. Bu da başkalarına zararı olabilecek bir iş, oluş veya hareketin gerçekleşmeden önce empati kurulmasıyla sağlanır.

İşte bu yüzden sonucuna katlanabileceğimiz şeyleri de empati kurarak gerçekleştirmemiz gerekir. Çünkü her insan aynı değildir. Herkes farklı düşünme ve yaşama hakkına sahiptir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu içeriğe henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Eklenenler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com