• BIST 108.277
  • Altın 151,616
  • Dolar 3,6780
  • Euro 4,3348
  • Ağrı 17 °C

İstenmeyen Tüylerin Giderilmesi

Ömer TEMEL

İstenmeyen Tüylerin Giderilmesi

İstenmeyen tüyler çeşitli yöntemlerle giderilebilmektedir. Bedendeki kıl dağılımı kalıtımla belirlenen bir durumdur. Ama bazı hormon değişiklikleri, söz gelimi menapoz ya da gebelik dönemlerinde de tüy miktarlarında artış olabilir. İstenmeyen tüyleri gidermenin çeşitli yolları vardır. Her kadın bunlar arasından kendine en uygun olanını seçip, uygulayabilir.

Tüylerin Giderilmesi

Tüylerin giderilmesindeki en eski yöntemlerden biri ağdadır. Ağda deriye uygulanır, kısa bir süre beklendikten sonra hızla çekilir. Tüyler, çekilen ağdaya yapışıp derinin biraz altında kalan bölümleriyle birlikte çıkarlar. Bu yöntemle kıl kökleri zarar görmediğinden kullar yeniden çıkar, ama büyüme yavaş olur. Ağda biraz acıtabilmekle birlikte, en iyi tüy giderme yolu sayılabilir. Evde yapılabildiği gibi kuaförlerde ya da güzellik salonlarında da uygulanabilir. Tüylerin giderilmesinde bir başka yöntem de kimyasal yolla etki eden tüy dökücülerin kullanılmasıdır. En yaygın olarak krem halinde bulunurlar, ama pudra ya da sprey halinde olanları da vardır. Bunlar deriye sürüldüklerinde ya da uygulandıklarında tüyleri çözündürürler (kökler etkilenmez). Eğer düzenli olarak uygulanırlarsa, tüyler zayıflar ve çıkmaları daha uzun zaman almaya başlar. Bu maddelerin çatlak deriye ve tersi belirtilmiyorsa yüze uygulanmaması gerekir. Tüy dökücülerin önce küçük bir alanda denenip herhangi bir tahrişe neden olup olmadıkları anlaşılmalıdır. Jilet ya da traş makinesiyle tüylerin traş edilmesi de istenmeyen tüylerden kurtulmanın yaygın ve hızlı yöntemlerinden biridir. Traşın tüylerin büyüme hızı ya da niteliği üzerinde bir etkisi yoktur.

Öteki Yöntemler

Tüylerin giderilmesinde süngertaşı ve özel zımparalı eldivenler de yararlı olabilir. Bunlar deri üzerine daire biçiminde sürülürler. Bacak ya da kollardaki sınırlı alanlarda kullanılabilirler, ama önceden makasla tüylerin kısaltılması daha iyi olur. Yüzdeki ve göğüslerdeki tüylerin giderilmesinde en iyi yöntem cımbızla almaktır. Bu yolla alınan tüylerin yeniden çıkması 2-12 hafta kadar bir zaman alır. Cımbız kullanmak acıtabilir, bunun için tüyleri çıkış yönünde çekmek gerekir. Ancak siğil ya da benlerin üstündeki tüyler cımbızla alınmamalıdır. En iyisi bunların makasla kısaltılmasıdır. Tüylerin kalıcı bir biçimde giderilmesi ise epilasyonla olanaklıdır. Epilasyondan daha çok yüzdeki tüyler için yararlanılır. Ancak bu işlemin mutlaka iyi bilen bir kişi tarafından uygulanması gerekir, yoksa iz bırakması olasılığı vardır. Epilasyonda ince bir iğne ya da tel kıl folikülüne sokulur ve elektrik akımı verilerek kök tahrip edilir. Tüy gevşediğinden de cımbızla çekilip alınır. Bu yöntemle tüy kalıcı bir biçimde giderilmiş olur, ama bazıları yeniden çıktığından bir kez daha alınmaları gerekebilir. Epilasyon birkaç yıl sürebilir. 

Bu yazı toplam 256 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Son Yazılar
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com