• BIST 108.277
  • Altın 151,616
  • Dolar 3,6780
  • Euro 4,3348
  • Ağrı 17 °C

Romatizma Nedenleri ve Tedavi

Halime USTA

Romatizma Nedenleri ve Tedavi

Romatizma, geniş kapsamlı bir terimdir, çeşitli ağrı ve sızılar ona bağlanır. Oysa romatizmada başlı başına bir hastalıktan çok, bir dizi belirti söz konusudur. Romatizma, eklemlerin ve eklem çevresindeki yapılar olan kasların, kirişlerin, bağların ağrımasına verilen genel bir addır. Kendine özgü bir durumdan çok, bir grup belirti söz konusudur. Eklemlerin şişmesi, ağrıması, katılaşması, duyarlık kazanması gibi durumlara genellikle "romatizma" denir. Ancak, söz konusu belirtiler sorunun altında yatan nedeni açıklamadığı için, doktorlar günümüzde bu ağrı nedenlerini değişik adlarla birbirinden ayırırlar. İki tip romatizma vardır: eklem romatizmaları ve eklem dışı romatizmalar. Eklem romatizmalarında, eklemde, eklem kapsülünde ya da eklem kıkırdağında bir bozukluk söz konusudur. Eklem dışı romatizmalar ise, eklem çevresindeki kiriş ve bağlar gibi yapılardan kaynaklanan, iltihaba bağlı ağrı durumlarıdır.

Nedenleri

Romatizma belirtileri birçok hastalığın  seyri sırasında oluşabilir: bu tür hastalıklar "romatizmal hastalıklar" adı altında toplanır. Bunların en fazla görüleni eklem romatizmalarına neden olan osteoartrit, romatoit artrit, juvenil artrit ve ankilozan spondilittir. Eklem dışı romatizma hastalıkları arasında ise, bursit ve fibrozit (kaslardaki bağ dokusunun iltihabı) sayılabilir.

Tedavi

Romatizmanın tedavisi, tanıya ve altta yatan nedene bağlıdır. Tanı yöntemi olarak genel fiziksel muayene ve kan tahlillerinden yararlanılır. Eklem dışı romatizma vakalarının çoğu kendiliğinden ya da dinlenmeyle geçer. Uzun süreli vakalarda sıcak tedavisi, egzersiz ve kortizon enjeksiyonları yararlı olur. Eklem romatizması ise, daha ciddi bir durumdur, bu vakalarda daha uzun tedavi ve dinlenme gerekir. Ağrılı ekleme kortizon ve ağrı kesici ilaçlar enjekte edilir. Bazen fizik tedavi uygulanır. Tanıya göre başka yöntemler de uygulanabilir.

Birçok kişi soğuk ve nemin romatizmayı artırdığını, hatta kemiklerindeki ağrının şiddetine göre hava tahmini bile yapabileceğini söyler. Ancak bu savın bilimsel bir kanıtı yoktur. Yalnızca bazı kişilerin hava değişiklikleri konusunda daha duyarlı olduğu ve soğukla nemin "romatizma benzeri" ağrılar oluşturduğu söylenebilir. 

Bu yazı toplam 202 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
UYARI: Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Son Yazılar
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 - Patnos - Patnos Haber - patnos.com | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0532 308 31 55 - 0472 616 31 24 Faks : info@patnos.com